Istvan OROSZ

Istvan Orosz hem film yönetmeni hem de grafik sanatçısı olarak çalışıyor. 1951'de Macaristan'ın Kecskemét şehrinde dünyaya geldi. Budapeşte Sanat ve Tasarım Üniversitesi'nde grafik tasarımcısı olarak çalıştı. 1975'te mezun olduktan sonra, bir sahne tasarımcısı olarak tiyatroyla ve animatör ve film yönetmeni olarak canlandırma filmlerle uğraşmaya başladı. Daha sonra poster ilgisinin merkezine geldiğinde başta tiyatro, film ve sergi posterleri yaptı. O da baskı yapımcısı ve illüstratör olarak bilinir. Posterlerin ve grafik tasarımların uluslararası iki yılda bir düzenlenen yarışmalarına düzenli olarak katılıyor ve eserleri Macaristan'da ve yurt dışında bireysel ve grup sergilerinde sergilendi. Budapeşte'deki Pannonia Film Stüdyosu'nda film yönetmeni, Sopron'da Batı Macaristan Üniversitesi profesörü, İttifak Grafik Uluslararası Üyesi ve Macar Sanat Akademisi üyesidir.

İstván, afiş ve grafik sanatının önemli uluslararası bienallerinde (Brno, Varşova, Toyama, Fort Collins, Lahti) düzenli olarak katılıyor ve eserleri Macaristan'da ve yurtdışında birçok kişisel ve karma sergilerde sergilendi. Zaman zaman uluslararası tasarımcı ve sanatçılar kongrelerine (Brezilya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Meksika, İsrail, İtalya ve ABD) katılır. Istvan, D.O.P.'nin kurucularındandır. Sanatçı grubu, Pannonia Film Stüdyosu film yönetmeni, Budapeşte Sanat ve Tasarım Üniversitesi konuk öğretmeni ve Macar Sanat Akademisi üyesi.


Istvan Orosz works both as a film director and a graphic artist. He was born in Kecskemét, Hungary in 1951. He was trained as a graphic designer at the University of Arts and Design in Budapest. After graduation in 1975, he began to deal with theatre as a stage designer and animated films as an animator and film director. Later, when poster came to the center of his interest he made mainly theatre, movie and exhibition posters. He is known as a printmaker and an illustrator, as well. He is a regular participant at the major international biennials of posters and graphic designs and his works has been shown in individual and group exhibitions in Hungary and abroad. He is a film director at the Pannonia Film Studio in Budapest, professor of the University of West Hungary in Sopron, member of the Alliance Graphique International and the Hungarian Art Academy.

István is a regular participant in the major international biennials of posters and graphic art (Brno, Warsaw, Toyama, Fort Collins, Lahti) and his works has been shown in many individual and group exhibitions in Hungary and abroad. Occasionally he participates in international designer and artist congresses (Brazil, Holland, Czech Republic, Mexico, Israel, Italy, and USA). Istvan is the Co-founder of D.O.P.P. artist group, film director at the Pannonia Film Studio, guest teacher at the University of Arts and Design in Budapest and member of Hungarian Art Academy.