Turkey's Dumlupinar University, Faculty of Fine Arts, Department of Visual Communication Design, which has hosted many artistic activities in national and international areas realized the "Organ Transplant Foundation of Turkey" which is a stakeholder organization and the "Poster Competition for the 1 st International Symposium on Organ Donation" in 2015.
They have shown the importance of organ donation, which is the theme of successful designer and artists judges from all over the world, with effective studies they have prepared. By theme, the competition has being the first in the world. The catalog of works prepared after the competition has been distributed to thousands of foreign participants in scientific events held abroad within the scope of the International Transplant Network (ITN) project coordinated by the Organ Transplantation Foundation of Turkey. Moreover, the catalog has been sent to all art and design related institutions in Turkey. Apart from that, First 100 poster also had been shared in social media environments. Whether designs or competition ideas, It had been collected a lot of appreciation in the international field and community of transplantation. Also, It has once again shown the power of communication used in poster design at international level with the activities realized within the scope of this project, and the designs, exhibitions and works catalog. You can be viewed at detailed information, news about the competition and catalog of works http://www.posterland.org/.
Feedback from the competition , has shown that these and similar studies should be continued in order to "increase public awareness on the international scene today that organ donation is a global problem". From this point on, we will have been carrying out "2nd International Organ Donation Poster Competition" as the continuation of this work which we started with "Organ Transplant Foundation of Turkey" in 2015. The award ceremony of the competition in question will be held at the World Organ Donor Congress (http://www.isodp2017.org/), which will be held in Geneva on September 6-9, 2017, and the first 100 designs shall be exhibited on the congress foyer.
Organ bağışı; bir insanın organlarının bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken veya öldüğünde başka insanların hayata yeniden tutunabilmeleri için bağışlanmasıdır. Kronik organ yetmezliği nedeniyle hayata tutunmaya çalışan1 milyon civarında insan için yegane tedavi yöntemi olarak organ nakli, 20. Yüzyılın tıp alanındaki en önemli arasında en tepedeki yerini halen korumaktadır. Her yıl dünya genelinde bu hastaların ancak %10’u transplantasyon şansını elde edebilmekte ve bir o kadar hasta da uygun bir organ bulunamadığı için hayatını kaybetmektedir.
Organ bağışındaki sınırlamalar nedeniyle halen tüm dünya genelinde önemli bir sağlık sorunu olan organ shortageın oluşturduğu darboğazı aşmak için ulusal ölçekte gösterilen çabaların yanında uluslararası işbirliği ve farkındalık projelerinin de etkili olacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Bu noktadan hareketle, uluslararası alanda organ bağışı konusunda bir farkındalık oluşturmak amacıyla ilkini 2015 yılında yaptığımız Uluslararası Organ Bağışı Afiş Yarışması, hem yarışmaya eser gönderen profesyonellerin büyük ilgisini çekmiş hem de yarışmanın çıktılarının oluşturduğu etki açısından önemli izler bırakmıştır. Bu farkındalık çalışmasını geleneksel hale getirerek dünya genelinde daha fazla farkındalık oluşturabilmek için bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz yarışmanın organ nakli ile hayata dönmeyi bekleyen hastalar için güçlü bir umut ışığı olmasını diliyoruz.
Her bağış yeni bir hayattır …
Contest is universal and everyone is open.

Levent MERCİN


Proje Yürütücüsü
E: leventmercin@hotmail.com

Semih ÇELİKÇİ


Proje Yürütücü Yardımcısı
T: +90(507) 272 29 19
E: smhclkc@gmail.com

Eyüp KAHVECİ


Ahmet ALTUNCU


E: altuncu@dpu.edu.tr

Levent MERCİN


E: leventmercin@hotmail.com

Semih ÇELİKÇİ


T: +90(507) 272 29 19
E: smhclkc@gmail.com


Doğan ARSLAN


E: dogan.arslan@medeniyet.edu.tr

Vedat ŞEKER


T: +90(505) 461 22 19
E: vdtseker@gmail.com

Büşra ÇELİKÇİE: kececibusra@gmail.com

Levent MERCİN


E: leventmercin@hotmail.com

Doğan ARSLAN


E: dogan.arslan@medeniyet.edu.tr

Eyüp KAHVECİSezen YARAŞ


Gamze DEMİREL


Nevzat Barış YAY


Vedat ŞEKER


T: +90(505) 461 22 19
E: vdtseker@gmail.com

Semih ÇELİKÇİ


T: +90(507) 272 29 19
E: smhclkc@gmail.com